شما اینجا هستید /

کابینت آشپزخانه، کلاسیک یا مدرن؟

استفاده خود را داشتند و هم سبکی از نمای ايرانی , که با گذشت زمان اين گنجه ها جای خود را به کابينتهای کلاسيک ( سنتی ) دادند. کابينتهايی از جنس چوب که زيبايی چشم گيری داشتند و جنس چوب اين کابينتها , گرمابخش محفل آشپزخانه ها شده بودند.


ویژگی های کابینت کلاسیک


یکی از مهمترین ویژگی های کابینت کلاسیک, تداعی آشپزخانه ی تمام چوبی است. همچنین این مدل کابینت ها به گونه ایی طراحی می شوند که بیشترین استفاده از فضای آشپزخانه شده باشد. بنابراین این کابینت ها موجب بهینه سازی فضای آشپزخانه می شوند. به همین دلیل امروزه از این کابینت ها برای طراحی همه نوع آشپزخانه اعم از کوچک و بزرگ استفاده می شود. تصاویر زیر نمونه هایی از طرح های زیبا و شیک کابینت های کلاسیک را نشان می دهد.

 

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک سفید


از ویژگی های منحصر به فرد کابینت های کلاسیک, می توان به تاج های ابزار خورده متنوع و قرینه سازی زیبای آن ها و سر ستون های منبت کاری شده آن ها اشاره کرد. همچنین استفاده از رنگ سفید این نوع کابینت ها, زیبایی منحصر به فردی به آشپزخانه می بخشد. به ویژه استفاده از کابینت سفید کلاسیک در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک مرسوم است. تصاویر زیر نمونه هایی از این کابینت ها را نشان می دهد.


در مقابل کابينت های کلاسيک , کابينت های مدرن ( امروزی ) به بازار آمدند , که درست بر خلاف کابينت های کلاسيک , با ارتفاعی کم و کاملا کم عرض تر و با درب هايی ساده و تخت ، سبک و شکلی کاملا صنعتی و مدرن را به آشپزخانه ها ميدهند.

امروزه همپای ديگر صنايع , با پيشرفت علم و تکنولوژی صنعت کابينت سازی هم دچار تغيرات شگرفی شده است. کابينت هايی که از جنس چوب و بعد از آن  ورق فلزی بودند , تبديل به انواع فايبرگلاس ها , ام دی اف ها و انواع پنل های چوبی جديد , سنگ های کورين و ... شده است.


کابینت مدرن آشپزخانه


کابینت های مدرن یکی از انواع کابینت هایی هستند که در سالهای اخیر سوژه طراحی داخلی بسیاری از منازل شده اند. با توجه به اینکه دکوراسیون ما ایرانی ها نیز کم کم به سمت دکوراسیون شرقی و اسپرت که گاها جوان پسند نیز گفته میشود می رود لذا کابینت های مدرن یکی از انوان مورد توجه کابینت هستند. در کل تعریف کاملی نمی توان از کابینت مدرن داشت ولی میتوان گفت در واقع ترکیب طراحی داخلی مدرن آشپزخانه با استفاده از کابینت هایی با متریال و رنگ مدرن یک آشپزخانه مدرن بوجود می آورد. در زیر تعدادی نمونه تصاویر از انواع مدل کابینت آشپزخانه مدرن آورده شده است.

حال نگاهی عميق تر به تفاوت بين دو نسل ازکابينت ها (کلاسيک و مدرن) می اندازيم . تفاوت هايی که در هر سبک بسيار جذاب ، ديدنی و قابل لمس هستند به شرط آنکه هر کدام صرفا سر جای خود ، مورد استفاده قرار گيرند و نخواهيم در آشپزخانه منزلمان ترکيبی از هر دو سبک را داشته باشيم . در اين صورت به معنای واقعی و زيبايی حقيقی آنها پی می بريم.

کابينت مدرن : های گلاس - ملامينه و ...

کابينت کلاسيک : ممبران - وکيوم - روکش PVC 

کاملا منظم ، خلوت شلوغ ، قديمی (سنتی)
استفاده از باکس ، شلف يا طبقه به جای ويترين با يک يا دو شيئ دکوری استفاده از ويترين شيشه ای پر از ظروف مورد استفاده 
معمولا تاج و زيرچراغی ندارد و ميتوان به جای پاخور از پايه های فلزی استفاده کرد بايد تاج ، پاخور و زيرچراغي حجيم داشته باشد
رنگ های مات وبراق فقط رنگ های مات
 نور پردازی با نورهای مخفی ، لامپ های LED و نور پردازی از کف نورپردازی با استفاده از لوسترهای بزرگ يا چند منبع نور با سبک قديمی
قطعات اضافی ندارد و درکار فقط با قطعات مسطح و تخت مواجه هستيد استفاده از قطعات ابزار خورده و حجيم اضافی  
ثقل طراحی در هر قسمتی که فضای مناسبی برای طراح ايجاد کند مثل کانتر ثقل طراحی ، محل قرارگيری اجاق گاز و هود
ارتفاع سقف مهم نيست برای طراحی اصولی بهتر است ارتفاع سقف بلند باشد
هود های شيشه ای ، استيل و فلت هود مخفی يا  هود های ابزار خورده

 

مقالات مرتبط

عوامل موثر در قیمت میز کارمندی

عوامل موثر در قیمت میز کارمندی

اطلاعاتی در مورد قیمت میز مدیریت

اطلاعاتی در مورد قیمت میز مدیریت

نقش پارتیشن اداری در استفاده بهینه از فضا

نقش پارتیشن اداری در استفاده بهینه از فضا