نورپردازی آشپزخانه
1396/11/28 | تعداد نظرات :0
نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها، اجاق گاز و یخچال جاسازی شده به موازات و در کناردیوارهای آشپزخانه نیازمند شیوه دیگری از نورپردازی آشپزخانه هستند.در آشپزخانه های امروزی بر خلاف گذشته قسمت اعظم کار بر روی سطح کابینت ها و در کنار اجاق گاز،شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اکثر آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند.
اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند و این امر موجب می شود تا افراد اغلبپشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستندو هنگام کار از نور کافی برخوردارنباشند؛ با توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته، ما در بخش هایی از آشپزخانه که محل انجام امورات آماده سازی و پخت و پز محسوب می شوند؛ به نور کافی نیاز داریم.مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر نیاز آشکار به روشنایی مناسب در این قسمتها، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد.همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها تعدادی از کابینت ها به صورت ویترین ساخته شده اند و از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود.این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند.

چندین گزینه برای نورپردازی کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این مقاله با این روش‌ها و توضیحاتی در مورد هر یک می‌پردازیم.


چراغ فلورسنت
چراغ‌های فلورسنت نواری که در الکتریکی‌ها به فلورسنت زیر کابینتی شناخته می‌شوند، یکی از گزینه‌های موجود می‌باشند. نصب این چراغ‌ها بسیار ساده است و سیم کشی آن، بدون دردسر. از طرفی نور بسیار قوی دارند و به‌خوبی فضای اطراف خود را روشن می‌کنند.
از مزایای این لامپ می‌توان به پر نور بودن و راحتی در تعویض لامپ نام برد.
از معایب آن هم می‌توان به مصرف برق نسبتاً بالا نسبت لامپ‌های SMD و LED نام برد. یکی دیگر از مشکلات آن، شکننده بودن لامپ است. این لامپ‌ها ممکن است در اثر برخورد وسیله‌ای با آن، به راحتی بشکنند و موجب خسارت شوند. از دیگر معایب آن می‌توان به نور بسیار زیاد آن اشاره کرد. شما در فضای زیر کابینت نیاز به این شدت نور ندارید.
با این توضیحات ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گازهستند، توسط چراغ هواکش تأمین می شود.اگر بالای اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد، باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود.
برای پوشاندن لامپ فلورسنت به گونه‌ای که در دیدرس نباشد، نیازمند به ایجاد پیشانی بلندتر هستید که شاید این امر موجب ایجاد اشکال در طرح گردد.

لامپ‌های هالوژن
در نمونه کارهای موجود خارجی نمونه‌های از این لامپ‌ها دیده شده است اما در واقع لامپ‌های هالوژن موسوم به هالوژن در ایران نیست. این لامپ‌ها در باکس خود جای گرفته‌اند و باکس لامپ به صفحه‌ی بالایی پیچ می‌شود. این لامپ‌ها در مدل‌های SMD و LED موجود هستند. نوع تابش لامپ هالوژن به‌صورت نقطه‌ای و متمرکز است.
اگر دوست داشته باشید از لامپ‌های بدون باکس استفاده کنید، نیاز دارید بدنه را سوراخ کنید که با این کار، عملاً از کارایی طبقه کم می‌کنید.

دیدگاه ها
0
ثبت دیدگاه
برچسب ها
میز اداری صندلی اداری مبلمان اداری آفن پارتیشن اداری مبلمان اداری پارتیشن های تک جداره پارتیشن دو جداره فایلینگ اداری کابینت شرکت آفن آشپزخانه میز مدیریت قیمت مبلمان اداری چیدمان اتاق کارمندان میز کارمندی میز کارشناسی پارتیشن‌ تک جداره پارتیشن‌ های دوجداره میز مدیریت کلاسیک میز مدیریت مدرن مبلمان اداری بانک ها میز منشی مبلمان اداری ارزان پارتیشن های اداری مبلمان اداری مدرن چیدمان مبلمان اداری میز کنفرانس پارتیشن دوجداره پارتیشن شیشه ای دکوراسیون اداری مدرن مبلمان ادرای انتخاب مبلمان اداری انتخاب میز اداری انواع میز اداری انواع مبلمان اداری میزمدیریت مبلمان اداری کلاسیک قیمت پارتیشن اداری پارتیشن اداری MDF پارتیشن اداری شیشه ای مبلمان ادرای مدرن قیمت مبلمان ادرای مبلمان کلاسیک مبلمان مدرن میزاداری آفن میزکنفرانس چیدمان اداری دکوراسیون داخلی مبلمان ارگونومی اناع مبلمان اداری انواع پارتیشن اداری پارتیشن اداری تک جداره قیمت پارتیشن اداری شیشه ای محصولات مبلمان اداری مزایای پارتیشن اداری پارتیشن اداری مناسب پارتیشن اداری ارزان انواع مبلمان اداری صندلی مدیریت جدا کننده ی کاذب اداری پارتیشن اداری دوجداره خرید پارتیشن اداری
آخرین پست ها
تبلیغات متنی