LOADING...

تفاوت میز کار شخصی با میز کار عادی در چیست

تفاوت میز کار شخصی با میز کار عادی در چیست
16 دی ، 1398
مبلمان اداری آفن
محصولات و لوازم جانبی
0 کامنت

تفاوت‌های میان میز کار شخصی (workstation) با میز کار عادی چیست

شاید در نگاه اول از خود بپرسید که چه فرقی بین میز کارشناسی و عادی وجود دارد، مهم کار است و حالا می‌خواهد میز اداری باشد یا هر نوع از انواع میز کار موجود در بازار؛ اما بین آن‌ها واقعاً تفاوت وجود دارد. این تفاوت‌ها از جنس مواد به کار رفته در ساخت گرفته تا ظاهر آن‌ها و همچنین، محیط موردنظر را شامل میشود. به هرحال، این سوال وجود دارد که چه تفاوتی بین میز کارشناسی شخصی با انواع میز کار دیگر مانند میز اداری و عادی وجود دارد؟

میز کار شخصی

تفاوت دو نوع میز کار شخصی و عادی

میز کار شخصی چیست؟

حتماً ادارات دولتی یا شرکت‌های خصوصی زیادی تا به حال رفته‌اید. در آنجا انواع میز اداری متفاوتی برای کارشناسان مختلف دیده‌اید. به این نوع میزها، میز کارشناسی می‌گویند. هرکدام از این میزها برای یکی از کارمندان است؛ شاید اختصاصی ساخته نشده باشد؛ اما سعی شده اصولی در طراحی و تولید آن‌ها به کار گرفته شود که کارشناسان احساس خستگی نکنند.
البته نمونه کاربرد دیگر آن‌ها در فضاهای کار اشتراکی است که در آنجا از پارتیشن های اداری که دور میزهای شخصی استفاده می کنند، بهره گرفته می‌شود. به هرحال، این تقسیم بندی در ایران خیلی معمول نبوده و ممکن است که خیلی از افراد از نزدیک تجربه نکرده باشند. برای همین ما ادارات دولتی را مثال زدیم.
میز کار شخصی یا میز کارشناسی از انواع میز کار است که برای هر فرد از سازمان با توجه به وظایف و مسئولیت‌هایش طراحی شده است. طراحی آن‌ها اختصاصی بوده و سطح بالاتری نسبت به میزهای عادی دارند. همچنین، امکانات موجود در آن‌ها بیشتر است؛ مانند کشوهای اختصاصی، داشتن ست میز مدیریتی روی آن‌ها و غیره. این دسته، میز کارشناسی می‌گویند. تاثیر میز کارشناسی بر دکوراسیون و چیدمان بسیار زیاد است، به این صورت که می توان گفت چنانچه بخواهید آن را تعویض کنید می بایست به فکر دکوراسیون جدید باشید.

ویژگی‌های به کار رفته در ساخت آن‌ها شامل:

 • دارای فضای کاری نسبتاً بزرگ روی آن برای تمامی کارمندان؛
 • دارای فضای مناسب برای قرار دادن انواع وسایل مانند پرینتر، زونکن و غیره؛
 • دارای قسمت‌هایی مانند سوراخ روی سطح برای عبور سیم‌ها؛
 • دارای فضایی مناسب برای چرخش راحت صندلی و رفتن به داخل آن‌ها؛

در واقع در ساخت چنین میزهایی سعی می‌شود تا همه چیز در بهترین حالت خود باشد. طراحی آن‌هابیشتر به شکل مستطیل یا ال (L) مانند بوده که بر اساس فضای اتاق موجود استفاده می‌شوند. علاوه بر این، از پارتیشن اداری که دور میزهای شخصی استفاده می کنند نیز بهره می‌گیرند. این مسئله بیشتر در فضاهای کار اشتراکی یا ادارات غیردولتی به چشم می‌خورد. برای خرید یا سفارش این نوع میزها باید به مراکزی با عاملیت فروش مبلمان اداری مدرن رفت. در این چنین فروشگاه‌هایی می‌توان به انواع میز کار مانند میز کارشناسی یا میز اداری را مشاهده کرد.

میز کارشناسی

میز کار عادی چیست؟

اگر بخواهیم مثال بارزی از این نوع میز بزنیم، می‌توان به همان میزهای موجود در فروشگاه‌های ساده بازار اشاره کرد.نمونه‌هایی که با یک کشوی ساده و با چوب‌های معمولی ساخته می‌شوند. در واقع امکانات ویژه‌ای ندارند. حتی فضای زیادی هم برای آن‌ها تعبیه نشده است. از نظر ظاهر هم تقریباً شبیه مستطیل کوچک هستند. در واقع باید گفت که از نظر اهداف با میز کارشناسی جدید و حرفه‌ای فاصله دارند و همان میز اداری قدیم هستند.
یکی از تفاوت‌های میز کار عادی با نوع شخصی، در طراحی و ساخت است. میز کار شخصی از اول برای این هدف تولید می‌شود. تمامی المان‌های قرار گرفته روی آن‌ها به صورتی است که کارشناس یا کاربر پشت آن در هنگام استفاده خسته نشود. چنین ویژگی در تمامی انواع میز کار عادی کمتر دیده می‌شود. اگر هم باشد، از نظر امکاناتی است که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود؛ مانند داشتن کشو یا طراحی حرفه‌ای‌تر. افرادی که به دلیل کوتاهی قد نمی توانند زمان زیادی را پشت میز کارشان بایستند، می توانند از میز اداری ایستاده استفاده کنند تا زمان کار راحت تر باشند و آسیبی به سلامتی آنها وارد نشود.

فاکتورهایی که باعث تفاوت میز کار شخصی با عادی می‌شود، شامل:

 • اندازه میز شخصی در بسیاری از موارد بسیار از بزرگ‌تر از میز عادی است؛
 • نوع شخصی، کاربری خاصی نسبت به معمولی دارد. در واقع، میز اداری عادی را می‌توان در همه مکان‌ها استفاده کرد.
 • از نوع شخصی می‌توان برای جایگزینی میز اداری یا میز کارشناسی استفاده کرد. در واقع، بیشتر مناسب چنین فضاهایی است.
 • به مدل شخصی نیز میز کارشناسی ارگونومیک می‌گویند. میزی که در ساخت آن، اصول طراحی هم رعایت شده است.
 • به دلیل ساختار منحصر به فرد، از پارتیشن اداری که دور میزهای شخصی استفاده می کنند. این پارتیشن حتی برای میز کارشناسی یا میز اداری نیز پرستیژ خاصی ایجاد می‌کند. از طرفی باعث افزایش استقلال و هویت کارمند نیز می¬شود.
 • در طراحی و ساخت مدل‌های شخصی از ست میز مدیریتی نیز استفاده می‌شود. ست‌های مدیریتی برای هر میز متفاوت بوده و البته ست‌های معمولی نیز وجود دارد که برای مدل‌های عادی به کار گرفته می‌شود.
 • تفاوت مهم دیگر میز کار شخصی با میز اداری معمولی در قیمت است. به هر حال، به دلیل ساختار میزهای شخصی، قیمت بالاتری در عرضه دارند.

کدام مدل را خریداری کنیم؟

حال نوبت سفارش و خرید میز کارشناسی یا هر نوع دیگر رسیده است و از این رو وارد یک فروشگاه می‌شوید. تنوع بسیار بالای میزها شما را تا حدی سردرگم می‌کند. اینکه نمی‌دانید بین این همه میز با ظاهر و جنس‌های متفاوت کدام مدل را انتخاب کنید. اصلاً کدام مورد میز کارشناسی یا میز اداری است؟ در نگاه اول انتخاب سخت است؛ اما با در نظر گرفتن چند راهکار ساده می‌توان در کمترین زمان ممکن، مورد مناسب را انتخاب و خریداری کرد. توصیه های مهم به خریداران مبلمان اداری را جدی بگیرید چرا که زمان زیادی را قرار است در محیط کار سپری نمایید.

 • فضایی که در آن کار می‌کنید. در مکان‌های رسمی مانند ادارات باید از میز اداری استفاده کرد. البته شما این نوع میزها را خریداری نمی‌کنید؛ اما اگر شرکتتان سبک رسمی دارد، باید به دنبال میز کارشناسی باشید.
 • بودجه در نظر گرفته شده چقدر است. مسلماً میزهایی شخصی به میز کارشناسی جدید موجود در بازار گران تر هستند؛ البته امکانات ویژه‌ای هم دارند.
 • هدف شما در استفاده از آن‌ها چیست؟ آیا به دنبال پرستیژ خاصی هستید یا اینکه امکانات آن برای شما اهمیت دارد؟ ویژگی‌های هر میز مانند کشو، اندازه، امکانات روی سطح، ظاهر و چگونگی داخل شدن صندلی را در نظر بگیرید تا حداقل با مکان شما تطابق داشته باشد.

خرید میز اداری یا هر انواع میز کار مسئله خیلی مهمی است. شما قرار است که ساعت‌ها پشت آن‌ها کار کنید؛ پس حتی میز اداری از نظر ظاهر باید به صورتی باشد که کمترین آسیب و بیشترین لذت کاری را به شما بدهد. اینکه قیمت انواع میز اداری چگونه تعیین می شود مبحثی است که شاید برای بسیاری از افراد مهم باشد ولیکن هرچقدر هزینه هم دربر داشته باشد بهتر است دریغ نکرده و بهترین نوع آن را سفارش دهید چرا که زمان زیادی که پشت میز سپری می کنید روی سلامتی شما تاثیر می گذارد.

میز کار با پارتیشن اداری

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت مبلمان اداری آذران (آفن) انواع مبلمان اداری مورد نظر خود را با بهترین قیمت و کیفیتی مناسب خریداری کنید.

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید