ClickCease

مبانی بهداشت و ایمنی در دفتر کار

مبانی بهداشت و ایمنی در دفتر کار
06 اسفند ، 1398
مبلمان اداری آفن
طراحی و چیدمان
0 کامنت

مبانی بهداشت و ایمنی در دفتر کار (متناسب با چیدمان و مبلمان اداری)

بهداشت و ایمنی در دفتر کار جزو ضروری ترین مواردی است که باید به آن توجه شود، زیرا آگاهی از خطرات و یادگیری نکات ایمنی می تواند راه حل بسیار مهمی جهت جلوگیری از حوادث باشد. یکی از شروط مهم جهت ایمنی در محل کار، استفاده از مبلمان اداری مناسب می باشد.

بهداشت و ایمنی در دفتر کار

با توجه به اینکه کارمندان بیشتر ساعات روز خود را در شرکت و اداره ها می گذرانند و بسیاری از آنها روزی حداقل ۸ ساعت در جایگاه خود نشسته اند، طبیعتا استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک می ‌تواند موجب بهداشت و ایمنی در دفتر کار شود. به طور کلی باید بدانید یکی از موارد بسیار مهم برای مراقبت از بدن خود این بود که کارمندان باید بعد از ساعت های طولانی که پشت میز می نشینند، حرکات کششی انجام داده که این امر به جلوگیری از آسیب ها و گردش بهتر خون در بدن کمک می‌کند. این موارد در حالی است که باید سرمایه ‌گذاری درستی در زمینه خرید مبلمان اداری شود زیرا استفاده از مبلمان اداری نامناسب می ‌توانند مشکلات بسیار زیادی به وجود آورد.

رعایت بهداشت و ایمنی در دفاتر کار

اهمیت بهداشت و ایمنی در دفتر کار

یکی از مهمترین دلایلی که باید به بهداشت و ایمنی در دفتر کار اهمیت داده شود این بوده که با این امر شما می توانید از کارکنان محافظت کرده و از صدمه دیدن آنها در هنگام کار جلوگیری کنید. در این صورت سلامت و به دنبال آن بازدهی کارکنان بالا رفته و شما در کوتاه مدت نتایج کار خود را مشاهده خواهید کرد. در این خصوص باید بدانید هنگامی که از مبلمان اداری درست و مناسب استفاده می شود تا حد زیادی می‌توان به ایمنی در دفتر کار کمک کرد زیرا نحوه نشستن کارکنان بر سلامتی شان تاثیر مستقیم دارد و در صورتی که در موقعیت نامناسبی بنشینند این امر موجب تنش در سیستم عضلانی و اسکلتی بدن شده و در نتیجه ناراحتی، درد و خستگی گردن و شانه ها را به همراه دارد.

اهمیت بهداشت و ایمنی در دفاتر کار

مراقبت از بدن در محل کار

اگرچه یکی از مهمترین اصول بهداشت و ایمنی در دفتر کار تمیز بودن محل کار می باشد اما باید توجه داشته باشیم که ایمنی در دفتر کار اهمیت بیشتری از بهداشت خواهد داشت. مثلاً اگر کارکنان بیش از حد کار کنند یا بر روی مبلمانی که حالت و فرم آنها درست نیست بنشینند سریع خسته شده و در بیشتر مواقع دردهای کمر و گردن را تجربه خواهند کرد. امروزه با وجود ارائه انواع مبلمان اداری ارگونومیک با طراحی نوآورانه و راحت کارمندان می توانند در وضعیت مناسبی کار کرده و در نتیجه کارکرد بهتری داشته باشند. به طور کلی باید بدانید این صندلی‌ و به گونه ای طراحی شده است که موجب می‌شود بدن افراد در حالت درستی قرار بگیرد. با این وجود بدن افراد با مبلمان اداری ارگونومیک هماهنگ شده و کارمندان کمتر احساس ناراحتی و خستگی خواهند کرد. از آنجایی که در حال حاضر انواع مبلمان اداری قابل تنظیم در بازار موجود است شما می توانید با تهیه این مبلمان به راحتی پایتان را بر روی زمین به صورت صاف قرار داده و زانوهای تان به صورت ۹۰ درجه باشد. حفاظت مناسب که در پشت و ستون فقرات این صندلی ها وجود دارد موجب شده تکیه گاه صندلی به اندازه کافی بلند باشد و از ستون فقرات شما حفاظت کند. این نوع صندلی ها همچنین به گونه ای طراحی شده است که دارای چرم و پارچه های صندلی مناسب می باشد جایگاه آن نیز به گونه ای است که هیچ گونه عوارضی برای گردن و شانه های شما نخواهد داشت.

محافظت از بدن در دفتر کار

ایجاد فرهنگ ایمنی با صندلی های ارگونومی

ایجاد فرهنگ بهداشت و ایمنی در دفتر کار یکی از مواردی است که امروزه کارفرمایان به آن توجه زیادی دارند به طوری که طبق تحقیقات انجام شده اگر یک کارمند مبتلا به اختلال اسکلتی عضلانی شود با هر آسیبی حدود ۷ روز کاری را از دست خواهد داد علاوه بر این اگر این آسیب ها در محل کار شدید تر باشد می‌تواند موجب معلولیت دائمی شود. با این وجود می توان گفت پیاده سازی فرهنگ ایمنی در محل کار می تواند امر بسیار مهمی تلقی شود. نکته مهم در اینجا این بوده که جهت بهداشت و ایمنی در دفتر کار علی رغم این که استفاده از صندلی ها و مبلمان ارگونومیک می‌تواند مناسب باشد، بهتر است گاهی اوقات از میز ایستاده استفاده کرده و هر چند ساعتی که بر روی مبلمان نشسته اید حدود ۱ الی ۲ ساعت سعی کنید به صورت ایستاده کارهای تان را بر روی این میز ها انجام دهید.

در نظر گرفتن فضای تردد در اداره ها

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در خصوص ایمنی در دفتر کار توجه به فضای تردد می باشد. به طوری که اگر شما از مبلمان اداری نامناسب استفاده کنید فضای زیادی را اشغال کرده و این امر موجب به خطر افتادن سلامت کارکنان می شود زیرا دست و پاگیر بودن مبلمان در اداره ها برای تردد هر یک از کارکنان مشکلات و خطراتی را به وجود می آورد. از این رو می توان گفت عدم استفاده از طراحی و چیدمان درست مبلمان اداری می تواند منجر به این خطرات شود.

صرفه جویی در هزینه ها با استفاده از مبلمان مناسب

علیرغم اینکه کارفرما  با استفاده از مبلمان ارگونومیک می‌ تواند به بهداشت و ایمنی در دفتر کار کمک شایانی کند باید بدانید این امر موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز خواهد شد. به طوری که اگرچه در ابتدا کارفرما باید هزینه ای جهت خرید این نوع صندلی ها بپردازد اما به طور حتم هزینه آسیب ‌های وارد شده در هنگام استفاده از مبلمان نامناسب بسیار بیشتر از هزینه خرید مبلمان ارگونومیک می باشد. کارفرمایان می توانند با خرید مبلمان اداری ارگونومیک یک سرمایه ‌گذاری با مزایای بلند مدت کنند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مبانی بهداشت و ایمنی در دفاتر کار به وبلاگ شرکت آفن مراجعه فرمایید. همچنین برای خرید انواع مبلمان اداری می توانید از طریق این سایت اقدام کنید.

6LeGdvsZAAAAAHWWsR8Y-3Ur2KnziPCohHesZfRj