ClickCease

5 ایده نورپردازی برای دفتر کار و دکوراسیون اداری

5 ایده نورپردازی برای دفتر کار و دکوراسیون اداری
23 آذر ، 1399
مبلمان اداری آفن
طراحی و چیدمان
0 کامنت

ایده های مدرن برای نورپردازی دکوراسیون اتاق کار 

در این مقاله قصد داریم به شما 5 ایده نورپردازی در دفاتر کاری را معرفی کنیم. همان طور که می دانید یکی از ارکان مهمی که در طراحی داخلی اهمیت دارد، توجه به اجرای صحیح نورپردازی می باشد چرا که نورپردازی مناسب تاثیر ویژه ای در بهره وری و پویایی افراد دارد. نور همواره یکی از عناصر مهم در زندگی روزمره‌ می باشد که به دو طریق طبیعی و مصنوعی تامین می گردد. در مورد نورپردازی محیط های اداری باید اصول و ملاحظات زیادی را مورد توجه قرار داد. در این مطلب ضمن مروری بر مهمترین اصول و شرایط نورپردازی در دکوراسیون اداری، چندین ایده نورپردازی در دفاتر کار ارائه می شود تا کیفیت دکوراسیون اداری شما بیش از پیش افزایش یابد.

اهمیت توجه به نورپردازی در دکوراسیون اداری

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که به یک اتاق بروید و از انتشار نور و نورپردازی زینتی آن شگفت زده شوید؟ احتمالا پاسختان منفی است! زیرا وقتی نورپردازی صحیح و بی‌عیب و نقص باشد شما به سختی متوجه این موضوع خواهید شد. طراحان برجسته‌ ی دکوراسیون اعتقاد دارند که اگر نورپردازی در دکوراسیون داخلی یک محیط به درستی طراحی شود، همه‌ی افراد در آن احساس آرامش و راحتی می‌کنند در حالی که خودشان هم علت اصلی آرامش را نمی‌دانند! نور مناسب اتاق می ‌تواند فضا را برای استراحت و آرامش افراد آماده کند.
امروزه نورپردازی یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای بهینه سازی در اکثر محیط های اداری و تجاری می باشد که از عمده ترین اهداف اولیه بهره وری و بازدهی به شمار می رود، در نتیجه از شیوه های طراحی نورپردازی انتظار می رود که پشتوانه ای برای تحقق این اهداف باشند. به بیان دقیق تر، وظایف دیداری نورپردازی باید به سهولت و سادگی اجرا شوند. حال قواعد اساسی نورپردازی چیست؟

نورپردازی دکوراسیون اتاق کارنورپردازی دکوراسیون اتاق کار 

معرفی اصول نورپردازی در دفاتر کار 

همانطور که گفتیم، برای داشتن محیط کاری شاداب و انگیزشی، باید استاندارد ها و اصول مورد توجه ویژه ای قرار گیرد. در ادامه توجهتان را به برخی از این اصول کاربردی جلب می نماییم.

بهره گیری از نور طبیعی

نور طبیعی روز بهترین ایده نورپردازی در دفاتر کاری می باشد؛ چرا که می تواند رنگ و جلوه ای گرم و صمیمی به فضا ببخشد. در حالت ایده آل هم بخواهید در نظر بگیرید، نور طبیعی بر نوع مصنوعی آن ارجحیت بیشتری دارد. با این که نور مصنوعی باعث افزایش نور به میزان کافی می شود؛ هدف باید این باشد که افراد در حالی که قادر به انجام کار هستند، بتوانند با دنیای بیرون نیز ارتباط برقرار کنند. از نظر هنر معماری هم تا زمانی که محیط از نور طبیعی برخوردار نشود، واقعی نخواهد بود. هرچند کیفیت روشنایی در قسمت های مختلف یک محیط اداری، ممکن است بسته به محل قرارگیری اتاق ها متفاوت باشد اما در مواردی دیده شده است که نحوه ی نورپردازی آن می تواند ما را به آن اتاق علاقه مند کند یا بالعکس. خورشید می تواند گرمایی مطبوع و روشنایی دلنشینی را ایجاد کند که شرایط محیط کاری را به طرز فوق العاده ای بهبود می بخشد، پس دفتر خود را از مزایای خاص و منحصر به فرد نور طبیعی که می تواند از پنجره یا هر منبع دیگری وارد دفتر کار می شود، محروم نکنید.

استفاده از نوارهای LED باریک و زیبا، یک ایده نورپردازی در دفاتر کار

استفاده از لامپ های فلورسنت از دیرباز به دلیل قیمت ارزان و کیفیت روشنایی مطلوب مورد استقبال بوده است. با این حال دارای مشکلات رایجی مانند لرزش نور، صدای وز وز نیز می باشد که سبب می شود تا کیفیت سیستم نوری کاهش یابد. امروزه یکی از محبوبترین جایگزین ها برای این مدل لامپ ها، لامپ های LED  می باشد. این لامپ های کوچک و زیبا که براحتی قابل نصب هستند، فضای کمی را اشغال کرده و قابلیت نصب در سقف های معلق، بالای میز کار و کتابخانه را نیز دارند. شما می توانید با استفاده از لامپ های LED به روشن سازی تمام قسمت های مدنظرتان بپردازید. یکی از کاربردی ترین مزایای استفاده از لامپ های LED، بکارگیری آن ها به صورت یکپارچه به خصوص در زیر سقف است. با این کار، شما نه تنها از گردش خیره کننده نور در فضا بهره مند می شوید، بلکه می توانید با استفاده از حسگر های تخصصی که مطابق با فناوری مدرن طراحی و ساخته شده اند، به صورت خودکار و متناسب با عملکرد کارکنان توان، نور را تنظیم کنید.

ایجاد پنجره های نوری یکپارچه در دیوار ها یا پارتیشن ها

دلایل متعددی مانند بخش‌بندی یا رعایت حریم کاری کارمندان، سبب می شود تا به پارتیشن بندی و یا دیوار کشی محیط های اداری بپردازند. در این حالت شما می ‌توانید با توجه به فضای کاری موجود از پنجره‌های نوری یکپارچه بهره بگیرید تا عبور نور و روشن سازی محیط به گونه ای کاملا متوازن و متعادل صورت گیرد. 

ترکیب نورپردازی و رنگ ‌بندی فضا 

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با ایده نورپردازی در دفاتر کار مورد توجه قرار گیرد، توجه به ترکیب رنگی و میزان سردی و گرمی رنگ های انتخابی می باشد. به همین دلیل است که استفاده از سیستم نورپردازی کارآمد و مناسب برای داشتن پرسنلی فعال و پویا و محیطی جذاب، از ملزومات کاری به شمار می آید. به طور مثال اگر خواهان ایجاد محیطی آرام برای استراحت کارمندانتان می باشید، استفاده از رنگ های گرم با نوری متوسط را به شما پیشنهاد می کنیم .در مقابل استفاده از نور زیاد، رنگ ‌های روشن و سرد برای فضاهایی مناسب است که که نیازمند به تمرکز شدید می باشید.

معرفی اشتباهات رایج نورپردازی دفاتر کار

ضمن توجه به اصول کاربردی در نورپردازی دکوراسیون اداری، شاید بد نباشد با اشتباهات رایجی که می تواند در این زمینه پیش بیاید، نیز آشنا شوید.

انتخاب سیستم نورپردازی اشتباه

بسیاری از ادارات و اماکن تجاری ممکن است برای تمام فضای کاری خود از سیستم نورپردازی یکسان و مشابهی استفاده کنند. این مورد از جمله رایج ترین مشکلات موجود می باشد که باید به آن اهمیت زیادی داده شود. باید بدانید که بخش های مختلف یک محیط اداری به شدت نور و سیستم نورپردازی متفاوتی نیاز دارند. به عنوان مثال نورپردازی در ورودی یا اتاق کنفرانس، با بخش های دیگری مانند محیط کاری پرسنل متفاوت خواهد بود. برای رفع این مشکل لازم است قبل از هرکاری با شرایط و ضوابط هر بخش اطلاع یابید و با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

نورپردازی دفتر کار و دکوراسیون ادارینورپردازی دفتر کار و دکوراسیون اداری 

انتخاب لامپ ها و چراغ ها بدون برنامه قبلی

در ادامه بخش قبل باید به این مورد نیز اشاره کنیم که سهم عمده ای در بروز مشکلات ناشی از انتخاب سیستم نورپردازی اشتباه خواهد داشت. پیش از خرید و انتخاب نوع نورپردازی، باید یک نقشه کامل از بخش های مختلف اداره خود تهیه کرده باشید و از عوامل متعددی مانند میزان بودجه، محل کار کارمندان، رنگبندی فضا، تعداد بخش ها و .... اطلاع داشته باشید.

نصب اشتباه

توجه داشته باشید که نصب تجهیزات مربوط به سیستم نورپردازی را بدست افراد متخصص در این زمینه بسپارید، چرا که اشتباه در این زمینه می تواند علاوه بر ناکارآمدی سیستم نورپردازی و از کار افتادن دیگر لوازم، خطرات جدی را برایتان ایجاد نماید.
بیاد داشته باشید که در نظر نگرفتن موارد مهم در نورپردازی دفتر کار یک شرکت می تواند علاوه بر خسارات ذکر شده، باعث بروز مشکلات متعددی از جمله خستگی مفرط، پایین آمدن روحیه کار و راندمان کار پرسنل شرکت شود.
در ادامه با ما همراه باشید تا 5 ایده نورپردازی در دفاتر کاری که قطعا به کارتان می آید ، را به شما معرفی نماییم.

5 ایده نورپردازی در دفاتر کار

در این بخش به چند ایده نورپردازی در دفاتر کاری می پردازیم.

1) از چراغ های هنری و جذاب استفاده کنید

شما می توانید به جای استفاده از چراغ های نامتعارفی که محیط شما را اصطلاحاً دمده نشان می دهند، از چراغ های دکوراتیو و هنری مدرن استفاده کرده و نشان دهید که فرهنگ غالب محیط آن، کسب و کار است.

2. از نور غیر مستقیم استفاده کنید

استفاده از نورهای مستقیم برای کارکنان آزار دهنده بوده و راندمان کاری را کاهش خواهد داد. در مقابل نور غیر مستقیم ضمن اینکه باعث کاهش عوارض دید و جلوگیری از خیرگی چشم شما و همکارانتان می گردد، از ایجاد سایه های شدید و کنتراست نور نیز جلوگیری می کند.این گونه نورپردازی محیط کار سبب می شود که نور در تمام دیوارها و سقف فضای شما پخش شده و بدین ترتیب به بهترین شکل فضای شما را روشن شود. برای این منظور شما می توانید از انواع آویز ها یا چراغ های دیواری استفاده کنید که در فاصله های معین بر روی دیوار نصب شده اند.

3. از چراغ های سقفی و دیواری استفاده کنید

حتی اگر روی میز کارتان از چراغ رومیزی استفاده می کنید، استفاده از این مدل چراغ ها را دست کم نگیرید، چرا که این کار موجب می شود که فضای کاریتان دلباز تر و وسیع تر نشان داده شود.

4. لامپ های دیمردار، پیشنهادی کم هزینه به عنوان یک ایده نورپردازی

در بخش های پیشین در مورد استفاده از لامپ های LED را به شما توصیه کردیم، چرا که این لامپ های 80 درصد کارآمد تر از لامپ های فلورسنت هستند و ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، خرید آن ها مقرون به صرفه تر نیز می باشد. لامپ های دیمر دار نیز مشابه به این مدل لامپ ها بوده و اگر می خواهید از روشنایی روز بهره بیشتری ببرید، می توانید لامپ های دیمر دار را به دیگر گزینه های پیشنهادی ما اضافه کنید. شرکت آفن با ارائه بهترین خدمات و مبلمان اداری ارزان در کنار شما همراهان گرامی می باشد.

طراحی دکوراسیون دفتر کار کوچک و شیک با ایده های جذابطراحی دکوراسیون دفتر کار کوچک و شیک با ایده های جذاب

شمل می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

6LeGdvsZAAAAAHWWsR8Y-3Ur2KnziPCohHesZfRj