ClickCease

تأثیر ویژگی های فیزیکی محیط اداری بر واکنش های رفتاری افراد

تأثیر ویژگی های فیزیکی محیط اداری بر واکنش های رفتاری افراد
12 اسفند ، 1399
مبلمان اداری آفن
طراحی و چیدمان
0 کامنت

ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد چه تاثیرات و پیامدهایی را در پی دارد؟ امروزه محیط های اداری یکی از بخش های جدایی ناپذیر در جوامع هستند که بررسی آنها از نظر طراحی داخلی و دکوراسیون اداری می تواند در افزایش بازدهی و سلامت کارکنان بسیار موثر باشد. در این مقاله با ما باشید تا راجع به تاثیرات ویژگی های یک محیط فیزیکی اداری مطالب بیشتری را بیان کنیم. 

طراحی داخلی و دکوراسیون محیط های اداری

محیط های اداری، بخشی جدایی ناپذیر از جوامع امروزی هستند که در این مراکز، مشکلات و مسائل ارباب رجوعان در میان گذاشته شده و مطابق با یک روتین مشخص، انجام می شود. از آنجایی که این اماکن به خصوص در ایران نیز بسیار وجود دارد و امروزه هر شرکت و موسسه ای برای خود، یک محیط اداری را ایجاد می کند، توجه به دکوراسیون، چیدمان و ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. این موضوع یعنی ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد می تواند هم به نفع کارکنان آن اداره بوده و هم مراجعه کنندگان و مدیران. در ادامه با ما باشید تا با این ویژگی های فیزیکی محیط های اداری و تاثیر آنها بر افراد، مطالب مهمی را بیان کنیم.

ویژگی های فیزیکی محیط اداری بر واکنش های رفتاری افرادویژگی های فیزیکی محیط اداری بر واکنش های رفتاری افراد

آخرین مطالب تکمیلی آفن را در این بخش دنبال نمایید

فضای اداری مثبت و راحت در محیط کار

چند راه کلیدی برای افزایش خلاقیت در محیط کار

زمان مناسب برای تغییر دکوراسیون محیط اداری

یک محیط کاری بدون استرس چه ویژگی هایی باید داشته باشد

1-ویژگی های فیزیکی محیط های اداری

همانطور که می دانید، محیط های اداری، محلی برای کار کردن کارمندان و حل مشکل مراجعه کنندگان است. در این مقاله رابطه بین ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد از نظر جسمی و روانی را در حوزه هایی از جمله استرس، سلامتی، سر و صدا و عملکرد بررسی می کنیم. بررسی ویژگی های فیزیکی محیط های اداری باید با توجه به طراحی داخلی، دکوراسیون و پارامتر های مختلف اعم از عوامل بیرونی و داخلی مانند سر و صدا، رنگ ها و ... انجام شود. توجه به این نکته مهم است که تمرکز بر فعالیت های اداری می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گرفته و بر سلامت و عملکرد کارمندان در محیط های غیر صنعتی اثر گذار باشد.

تاثیر استرس ناشی از ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد

برای تاثیر ویژگی های فیزیکی محیط اداری بر واکنش های افراد، ابتدا با مقوله استرس شروع می کنیم. استرس بخشی جدایی ناپذیر از هر نوع فعالیت است که در تمام جوامع و برای غالب مشاغل وجود دارد. استرس می تواند منجر به عواقب نامناسبی برای افراد شود که از جمله آنها می توان به افزایش غیبت، کاهش رضایت شغلی، کاهش سلامت روانی و جسمی کارکنان و افت عملکرد آنها را در پی داشته باشد.

مهم ترین دلیل استرس را می توان عدم تعامل ادراکی مناسب با محیط پیرامون دانست که می تواند در کنار اینکه به علت فعالیت کاری و مسئولیت های آن باشد، بخشی از آن ناشی از ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد است. به عنوان مثال، عدم طراحی داخلی نامناسب محیط های اداری به خصوص در کارخانه ها و دفاتر کارهای صنعتی، می تواند منجر به ورود سر و صدا از محیط بیرون شود که در عملکرد افراد تداخل ایجاد می کند. همچنین عوامل دیگری نیز در استرس مطرح می شوند که شامل:

 • رنگ بندی نامناسب فضا و استفاده از رنگ های هیجانی در محیط های کاری شلوغ

 • روشنایی نامناسب محل کار

 • عدم رعایت اصول دکوراسیون داخلی و ایجاد محیط نامناسب و شلوغ

 • عدم جداسازی بخش های مختلف اداره و کارکنان

تاثیر استرس بر روند کاری کارمندانتاثیر استرس بر روند کاری کارمندان

بررسی تاثیر سر و صدا در محیط های اداری

همانطور که می دانید، سر و صدا یک محرک جسمی و روانی برای انسان ها است. توجه به این نکته ضروری است که سر و صدا ناشی از "صدا" نیست بلکه ناشی از "نویز" است. نویز، اصوات نامرتبط با فعالیت فرد است که می تواند فعالیت کاری وی را مختل کند. تاثیر محیط اداری بر رفتار افراد در این مقوله باعث می شود تا کارمندان دچار مشکلات مختلفی اعم از استرس (که بیشترین اثر را دارد)، مشکلات شنوایی به خصوص در ارتباطات با ارباب رجوع، مشکلات شنوایی، اختلال در عملکرد کاری و کاهش دقت در فعالیت و تمرکز، رفتارهای پرخاشگرانه و ... شود.

ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد که باعث ایجاد استرس می شود، عبارتند از:

 • سر و صدای ناشی از سیستم های تهویه، موتور ها و اجزای محیط اداری که ناشی از عدم انتخاب صحیح این دستگاه ها و یا عدم تعمیر آنها است.

 • سر و صدای ناشی از فعالیت های اداری اعم از دستگاه های مهر زنی، پرس ها، کپی و پرینت و ... که باید یک محیط جداگانه برای آن در نظر گرفته شود.

 • سر و صدای ناشی از مکالمات همکاران در بخش های دیگر مانند بخش پشتیبانی و ارتباط با مشتریان که باید با استفاده از ابزارهای آکوستیک و بخش بندی محیط اداری، از قسمت های دیگر اداره جدا شوند.

 • سر و صدای ناشی از محیط بیرونی مانند سر و صدای خیابان، ماشین ها و ... که ناشی از عدم استفاده از پنجره ها و درب های عایق صدا است.

تاثیر صدای مزاحم بر روند کاری کارمندانتاثیر صدای مزاحم بر روند کاری کارمندان

سلامتی و عملکرد در ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد

یکی دیگر از مهم ترین موضوعاتی که باید در بررسی تاثیر ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد در نظر گرفت، سلامتی و عملکرد افراد در این محیط ها است که می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • فضای کار ناسالم: یک فضای کار سالم، از بخش های مختلفی تشکیل می شود که عبارتند از اتاق های سلامتی، ایستگاه های ناهار، اتاق های تناسب اندام، صندلی های ارگونومیک.

 • عدم استفاده از طراحی های خلاقانه در محیط اداری: به عنوان مثال، امروزه سعی می شود تا از محیط اداری به بهترین نحو استفاده گردد. یکی از این موارد خلاقانه، ایجاد ویو یا مناظر زیبا برای لذت بردن از محیط بیرون است که می تواند بر سلامت روانی و عملکرد کارکنان بسیار موثر باشد. 

 • روشنایی: روشنایی نیز می تواند فاکتور مناسب برای تاثیرگذاری در نظر گرفته شود که می تواند در سلامت افراد به خصوص برای حس بینایی این افراد و بهبود عملکرد کاری آنها موثر باشد. 

ویژگی های محیط اداری مناسبویژگی های محیط اداری مناسب

جمع بندی

همانطور که می دانید، محیط های اداری بخشی جدایی ناپذیر از هر جامعه ای است که هم برای کارکنان و هم برای شرکت ها به عنوان یک موضوع مهم در نظر گرفته می شود. امروزه افراد شاغل و یا ارباب رجوعان، زمان بسیاری در ادارات و دفاتر کاری می گذرانند که به همین خاطر، بایستی تمام جوانبی که بر عملکرد و رفتار آنها تاثیر می گذارد در نظر گرفته شود.

تاثیر ویژگی های فیزیکی محیط اداری رفتاری افراد می تواند در چهار موضوع خود را جلوه دهد که عبارتند از:

 • استرس

 • سر و صدا

 • سلامتی 

 • عملکرد

عوامل مختلفی در ایجاد هر کدام از این موارد تاثیر گذار هستند که شناسایی و رفع آنها می تواند در بهبود سلامتی و عملکرد کارکنان موثر باشد.

6LeGdvsZAAAAAHWWsR8Y-3Ur2KnziPCohHesZfRj